Rozwój osobisty i najczęściej popełniane błędy

rozwojosobisty1

Inwestowanie w siebie, stawianie na rozwój osobisty jest pożądane, niezależnie od tego, w jakim miejscu swojego życia jesteśmy. Jednak zdarzają się osoby, które mimo wyłożenia na tacy zasad związanych z osobistym rozwojem, nie są w stanie wprowadzać pozytywnych zmian. Co im staje na przeszkodzie? Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas rozwoju osobistego?

Brak regularności, pracy systematycznej
Niektórzy po prostu zapominają o tym, że każde zadanie, nie tylko związane z rozwojem osobistym, wymaga regularnej pracy nad sobą. To nie może być tak, że robimy coś, kiedy mamy na to ochotę, gdy najdzie nas natchnienie. Z rozwojem osobistym często tak się dzieje, czyli zaczynamy działać w niektórych momentach swojego życia. Kiedy początkowa euforia opada, ochota na zmiany przechodzi. Coraz rzadziej sięgamy po wszystko to, co miało nam pozwolić w osobistym rozwoju. Również problem zaczyna się w momencie, kiedy ktoś sięgnie po dwa kursy, przeczyta trzy książki i uważa, że już wszystko jest, jak należy. To również brak systematyczności, gdyż jak z wszystkim w życiu. Jeżeli o coś nie dbamy, stale nad tym nie „siedzimy”, to raczej trudno oczekiwać, że będzie to zawsze na takim samym poziomie.

Tylko teoria, a praktyka niepotrzebna
Kolejnym problemem, błędem popełnianym przez osoby stawiające na rozwój osobisty, jest dbanie o teorię, a kompletnie zapominanie o praktyce. Wiele osób wręcz specjalnie stara się usuwać praktykę gdzieś na dziesiąty plan. Nawet podstawowe ćwiczenia, niewymagające wielu zabiegów, są często „olewane”. Pojawiają się wątpliwości, że wystarczy zapoznać się np. z treścią książki, a te durne ćwiczenia nikomu do niczego nie są potrzebne. Niestety jakiekolwiek wymówki są kiepskie z wielu względów. Nigdy, nie tylko stawiając na rozwój osobisty, nie zdobędziemy odpowiedniej wiedzy, gdy zrezygnujemy z praktyki. Czy nauczymy się jeździć samochodem, gdy będziemy tylko czytali na ten temat książki?

rozwojosobisty

Natychmiastowych efektów brak, zatem po co się dalej rozwijać?
Często ten element związany jest z systematycznością działań. Jednak warto pochylić się nad nim osobno, pobocznie. Masa osób jest niecierpliwa, pragnie natychmiastowych efektów swoich działań. W życiu jest zupełnie inaczej, żeby widzieć podwaliny sukcesu, niezależnie od tego, w jakim kierunku działamy, potrzebne będzie przede wszystkim cierpliwe działanie. Tak samo jest w przypadku rozwoju osobiste. Zmiana siebie, wdrażanie kolejnych etapów związanych z rozwojem i sukcesy, jakie z tym są związane, to mozolny proces. Dlatego konieczne jest cierpliwe podejście do tematu, oczekiwanie na efekty w czasie.

Problem z uporządkowaniem siebie i procesu swojego rozwoju
Planowanie, a realizacja to zupełnie dwie różne sprawy. Jak się doskonale okazuje, niezwykle trudno jest wyjść poza program, trzymać się dokładnie tego co zaplanowało. Jeszcze trudniejszym okazuje się umiejętne zaplanowane, rozłożenie całego procesu działania zgodnie ze swoimi możliwościami. Rzucanie się na zbyt głęboką wodę jeszcze nikomu na dobre nie wyszło. Dlatego koniecznie należy wszystko starannie poukładać, a następnie zastanowić się, czy plan działania nie jest np. zbyt rozbudowany, zbyt trudny jak na posiadany poziom i chęci.